Trochę historii

HISTORIA ZLOTÓW TURYSTYCZNYCH W POLICJI

I STRAŻY GRANICZNEJ

 

Opracowana na XXX Jubileuszowy Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych w Pile, który odbył się w dniach 20-23 kwietnia 2016 r.

Przygotowanie publikacji: Kazimierz Rabczuk

Zdjęcia: Aleksander Załęski

 

TROCHĘ HISTORII

Pomysł utworzenia Rady ds. Turystyki w resorcie spraw wewnętrznych zrodził się na I Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych”, które odbyło się w dniach 12-15 marca 1987 r. w Krakowie. „Kiedy w marcu 1987 r. grupa turystycznych zapaleńców zwołała I Seminarium pn. Turystyka w resorcie spraw wewnętrznych, a następnie zaproponowała ówczesnemu kierownictwu resortu  powołanie Rady Turystyki – nikt wówczas z pewnością nie przypuszczał, że to pierwsze ziarno turystyczne, rzucone na – jałową wtedy – glebę, będzie wydajnie owocowało (...)” /Wanda Socha, Sprawozdanie za lata 1996 — 2000/.

 I Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” w Krakowie – marzec 1987 r.

I KADENCJA /1988 – 1992/

Rada ukonstytuowała się podczas II Seminarium w Zakopanem w kwietniu 1988 r., a miesiąc później została oficjalnie zatwierdzona przez Dyrektora Zarządu Polityczno-Wychowawczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Rada ds. Turystyki była organem koordynującym i doradczo-opiniującym w sferze upowszechniania turystyki w resorcie spraw wewnętrznych. Podstawą działania Rady były „Wytyczne w sprawie działalności kulturalno-oświatowej w resorcie spraw wewnętrznych” oraz statut i wytyczne Zarządu Głównego PTTK.

Do jej głównych zadań należało m.in.: koordynowanie ruchu turystycznego w resorcie spraw wewnętrznych, zapewnianie wymiany informacji na temat dobrych pomysłów i metod działania, aktywizowanie kół i klubów resortowych w zakresie organizowania imprez turystyki kwalifikowanej (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), zdobywanie odznak turystycznych, propagowanie kolekcjonerstwa, szkolenie w zakresie zdobywania uprawnień Organizatora Turystyki, przodownickich i przewodnickich, gromadzenie dokumentacji z imprez, a także współpraca z innymi organizacjami.

W składzie Rady wyodrębniono 5 Sekcji:

  • TURYSTYKI PIESZEJ przewodnicząca: sierż. Wanda Socha (WUSW Opole),
  • TURYSTYKI GÓRSKIEJ I NARCIARSKIEJ przewodniczący: mł. chor. Stanisław Krygiełka (WUSW Wałbrzych),
  • TURYSTYKI WODNEJ przewodniczący: Janusz Bomersbach (WUSW Chełm),
  • TURYSTYKI ZAGRANICZNEJ przewodniczący: Zbigniew Ziober (WUSW Wrocław),
  • INFORMACJI I KOLEKCJONERSTWA przewodniczący: Czesław Drabent (WUSW Koszalin).

 

II Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” w Zakopanem – kwiecień 1988 r.

W początkowym okresie swojej działalności Rada ds. Turystyki „z marszu” włączyła się do organizacji Ogólnopolskich Rajdów Górskich WOP (począwszy od XVI, który odbył się w dniach 14-21 czerwca 1987 r. w okolicach Babiej Góry). Była także organizatorem trzech Ogólnopolskich Rajdów Górskich MSW, z których I i II odbyły się we wrześniu 1987 i 1988 r. w Kotlinie Kłodzkiej, a III w czerwcu 1989 r. w Beskidzie Śląskim oraz zainicjowała Centralne Wielodyscyplinowe Zloty Nizinne (I „Pomorze’89” odbył się w październiku 1989 r. w Unieściu). W dniach 22-26 września 1992 r. z inicjatywy Rady ds. Turystyki odbył się w Zakopanem I Ogólnopolski Rajd Tatrzański Policji (rok później przemianowany na II Policyjne Spotkanie pod Giewontem – „Tatry’93”), którego kontynuacją były Ogólnopolskie Spotkania Turystyczne Policji – aktualnie Ogólnopolski Rajd Górski Służb Mundurowych resortu spraw wewnętrznych.

III posiedzenie Rady ds. Turystyki w Warszawie – grudzień 1989 r.

Od 15 czerwca 1991 r. do 23 maja 1992 r. Rada działała jako Komisja ds. Turystyki Rady Kultury i Sportu Policji, jednak na wniosek turystycznego aktywu ze Straży Granicznej, zgłoszony na VI Seminarium w Zakopanem (7-12 kwietnia 1992 r.), postanowiono powrócić do pierwotnej nazwy Rada ds. Turystyki w resorcie spraw wewnętrznych oraz uzupełnić swój 9-cioosobowy skład o Jerzego Makrockiego, zasłużonego organizatora turystyki z Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej w Kłodzku oraz Władysława Jazłowieckiego z Sekcji Ratownictwa Wodnego Straży Pożarnej w Opolu. Rada pracowała wówczas w składzie:

przewodniczący:             Andrzej Faber (KWP Kraków)
wiceprzewodniczący:      Czesław Drabent (KWP Koszalin)
sekretarz:                        Wanda Socha (KWP Opole)
członkowie Komisji:   Alojzy Nowak (Dowództwo SG Warszawa)
                                  Anna Pawłowska (KWP Wrocław)
                                  Tadeusz Wilusz (KWP Tarnów)
                                  Mirosław Karpowicz (SP Szczytno)
                                  Stanisław Bagiński (KRP Zakopane)
                                  Aleksander Załęski (CLKP KGP)

 VI Seminarium „Turystyka w resorcie spraw wewnętrznych” w Zakopanem – kwiecień 1992 r.

II KADENCJA /1992 – 1996/

W związku z przemianami ustrojowymi w Polsce (powołanie do życia Policji i Straży Granicznej) Rada w propozycjach programowych na lata 1992-1994 wprowadziła nowe nazwy i numerację dotychczasowych imprez turystycznych, np. zamiast XXI Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego WOP I Ogólnopolski Rajd Górski Straży Granicznej. Później podjęto jednak decyzję o powrocie do kontynuowania poprzedniej numeracji. Dzięki temu w czerwcu tego r. odbędzie się już 45 Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Górski „Szlakami Obrońców Granic”.

10 grudnia 1993 r. ze składu Rady odwołano Annę Pawłowską, a z funkcji przewodniczącego zrezygnował Andrzej Faber (zajął się organizacją IPA w Polsce – pozostał w składzie Rady). Przewodniczącą Rady została Wanda Socha, a sekretarzem Tadeusz Wilusz.

9 grudnia 1994 r. ze składu Rady odwołano Czesława Drabenta, Andrzeja Fabera Mirosława Karpowicza. Jednocześnie w skład Rady powołano: Henryka Duciaka (KRP Wrocław), Gabrielę Lubańską (KWP Gorzów Wlkp.), Henryka Pawlaka (KRP Białogard), Józefa Smolańskiego (Pomorski Oddział SG Szczecin) i Krystynę Tomczyńską (KRP Częstochowa). Nowym wiceprzewodniczącym Rady został Alojzy Nowak.

W okresie obejmującym II kadencję Rada ds. Turystyki była organem koordynującym i doradczo-opiniującym Szefa Centrum Kultury i Sportu Policji w sferze upowszechniania turystyki. Wówczas działała ona w oparciu o Statut PTTK oraz wytyczne Zarządu Głównego PTTK i Centrum Kultury i Sportu Policji.

Do zadań Rady na1eżało m.in.: koordynowanie ruchu turystycznego w jednostkach resortu spraw wewnętrznych, opracowywanie rocznego informatora imprez turystycznych organizowanych przez koła i kluby PTTK o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym,  zapewnianie wymiany informacji o przedsięwzięciach turystycznych i imprezach turystycznych, popularyzowanie turystyki w resorcie spraw wewnętrznych w środkach masowego przekazu o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, tworzenie właściwego klimatu pracy kół i współpracy z kierownictwem służbowym i innymi organizacjami społecznymi, w tym Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Policjantów, coroczna analiza i ocena działalności kół i klubów PTTK, dokumentowanie pracy kół poprzez gromadzenie regulaminów, znaczków, plakietek, dyplomów, itp.

III KADENCJA /1996 – 2000/

25 kwietnia 1996 r. podczas X Seminarium „Turystyka w resorcie spraw wewnętrznych” w Głuchołazach wybrano Radę ds. Turystyki w następującym składzie:

przewodnicząca:             Wanda Socha (Opole)
I wiceprzewodniczący:    Alojzy Nowak (SG Warszawa)
II wiceprzewodniczący:   Tadeusz Wilusz (KWP Tarnów)
sekretarz:                        Dorota Antkowiak (KSP)
członkowie Komisji:   Henryk Duciak (KRP Wrocław Stare Miasto)
                                  Gabriela Lubańska (KWP Gorzów Wlkp.)
                                  Andrzej Masłoń (CS SG Kętrzyn)
                                  Grzegorz Serbakowski (KWP Kalisz)                                  
                                  Józef Smolański (Pomorski Oddział SG Szczecin)
                                  Krystyna Tomczyńska (KWP Częstochowa)
                                  Aleksander Załęski (CLK KGP)


 Rada ds. Turystyki wybrana na lata 1996-2000

15 stycznia 1998 r. obowiązki sekretarza Rady przejęła Ewa Malorny z KWP w Legnicy, a 24 kwietnia 1999 r. powołano na członków Rady: Józefa Chodakowskiego (KMP Radom) – za Dorotę Antkowiak oraz Wojciecha Przybyszewskiego (Pomorski Oddział SG Szczecin) – za Józefa Smolańskiego.

IV KADENCJA /2000 – 2004/

6 kwietnia 2000 r. podczas XIV Zlotu Aktywu Turystycznego resortu SWiA w Kowarach wybrano Radę ds. Turystyki w następującym składzie:

przewodnicząca:             Wanda Socha (Opole)
wiceprzewodniczący:      Grzegorz Serbakowski /KMP Kalisz)
wiceprzewodnicząca:      Gabriela Lubańska (KWP Gorzów Wlkp.)
sekretarz:                        Ewa Malorny (KMP Legnica)
członkowie Komisji:   Arkadiusz Bartosik (Ś1ąski Oddz. SG Racibórz)
                                  Jerzy Bielewski (KRP Giżycko)
                                  Józef Chodakowski (KMP Radom)
                                  Wiktor Dubowski (KKW NSZZ P; KMP Koszalin)
                                  Andrzej Masłoń (CS SG Kętrzyn)
                                  Wojciech Przybyszewski (Pomorski Oddz. SG Szczecin)
                                  Kazimierz Rabczuk (KWP Kraków)
                                  Aleksander Załęski (Warszawa)

W marcu 2003 r. Wanda Socha, Andrzej Masłoń oraz Grzegorz Serbakowski powołani zostali w skład Komisji Działalności w Miejscu Zamieszkania i Zakładzie Pracy ZG PTTK.


Rada ds. Turystyki w resorcie spraw wewnętrznych i administracji funkcjonowała do 3 kwietnia 2003 r.

Rada ds. Turystyki wybrana na lata 2000-2004

3 kwietniu 2003 r. Decyzją nr 1 Przewodniczącego Rady Kultury Fizycznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji w miejsce istniejącej dotychczas Rady ds. Turystyki w resorcie spraw wewnętrznych i administracji powołano Zespół Problemowy – Komisję Turystyki Rady Kultury Fizycznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji w następującym składzie:

Prezydium:

  1. przewodnicząca: Wanda Socha – przewodnicząca dotychczasowej Rady ds. Turystyki w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, członek Komisji Zarządu Głównego PTTK,
  2. Witold Witkowski – przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
  3. mł. insp. Wiesław Kuczyński – członek Rady Kultury Fizycznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji,
  4. mł. insp. Grzegorz Jach – Naczelnik Wydziału Promocji Policji Komendy Głównej Policji,

Członkowie Komisji:

  1. ppłk Andrzej Masłoń – przedstawiciel Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, członek Komisji Zarządu Głównego PTTK,
  2. Grzegorz Serbakowski – przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, członek Komisji Zarządu Głównego PTTK,
  3. sztab. Gabriela Lubańska – przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.,
  4. Ewa Malorny – przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Legnicy,
  5. Józef Chodakowski – przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Radomiu,
  6. Wojciech Przybyszewski – przedstawiciel Granicznej Placówki Kontrolnej Straży Granicznej w Trzebieży,
  7. Wiktor Dubowski – przedstawiciel Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Koszalinie,
  8. Jerzy Bielewski – przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Giżycku,
  9. Kazimierz Rabczuk – przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
  10. Aleksander Załęski – przedstawiciel „Gazety Policyjnej”, rzecznik prasowy dotychczasowej Rady ds. Turystyki, komisarz wystaw, fotografik.

Do głównych zadań nowo powołanej Komisji Turystyki należało:

  • inicjowanie oraz koordynowanie działalności ruchu turystycznego w resorcie spraw wewnętrznych i administracji,
  • propagowanie poprzez turystykę aktywności fizycznej i czynnego wypoczynku wśród funkcjonariuszy i pracowników resortu spraw wewnętrznych,
  • współpraca z instytucjami i innymi podmiotami prowadzącymi działalność turystyczną,
  • organizowanie imprez turystycznych dla funkcjonariuszy i pracowników resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz ich rodzin,
  • aktywizowanie Kół i Klubów PTTK w resorcie spraw wewnętrznych i administracji w zakresie organizacji imprez turystyki kwalifikowanej,
  • opracowywanie rocznego informatora imprez turystycznych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, organizowanych przez Koła i Kluby PTTK w resorcie spraw wewnętrznych i administracji,
  • gromadzenie dokumentacji w postaci regu1aminów, oko1icznościowych dyplomów, znaczków, plakietek i innych materiałów,
  • popularyzowanie turystyki w resorcie spraw wewnętrznych i administracji oraz jej dorobku poprzez środki masowego przekazu, a także organizowanie tematycznych pokazów i wystaw.

V KADENCJA /2004 – 2008/

7 maja 2004 r. podczas XVIII Zlotu Aktywu Turystycznego resortu SWiA w Wilkasach k. Giżycka wybrano Komisję Turystyki w następującym składzie:

przewodnicząca:             Wanda Socha (Opole)
wiceprzewodniczący:      Grzegorz Serbakowski (KMP w Kaliszu)
sekretarz:                        Maria Sterne (KMP w Gdańsku)
członkowie Komisji:   Andrzej Bazan (Morski Oddział SG w Gdańsku)
                                  Jerzy Bielewski (KPP w Giżycku)
                                  Gabriela Lubańska (KWP w Gorzowie Wlkp.)
                                  Andrzej Masłoń (CSSG w Kętrzynie)
                                  Waldemar Nowicki (CLK KGP)
                                  Kazimierz Rabczuk (KWP w Krakowie)
                                  Zdzisław Wieczorek (Szkoła Policji w Pile)
                                  Aleksander Załęski (Warszawa)

7 lipca 2006 r. ówczesny minister SWiA Ludwik Dorn zarządzeniem nr 32 powołał Radę Sportu, odwołując jednocześnie dotychczasową Radę Kultury Fizycznej, w strukturze której Komisja Turystyki była Zespołem Problemowym.

Komisja Turystyki wybrana na lata 2004-2008

VI KADENCJA /2008 – 2012/

24 kwietnia 2008 r. podczas XXII Zlotu Aktywu Turystycznego resortu SWiA w Pułtusku wybrano Komisję Turystyki w następującym składzie:

przewodniczący:             Kazimierz Rabczuk (KWP w Krakowie)
wiceprzewodniczący:      Grzegorz Serbakowski (Ostrów Wlkp.)
sekretarz:                        Wiesław Kubera (KPP w Pszczynie)
skarbnik:                         Wanda Socha (Opole)
członkowie Komisji:   Andrzej Bazan (Morski Oddział SG Gdańsk)
                                  Damian Drwal (KPP w Giżycku)
                                  Jacek Kalinowski (KPP w Pułtusku)
                                  Piotr Spłocharski (KRP Warszawa IV)
                                  Klaudiusz Woźniak (KPP w Ostrowie Wlkp.)
                                  Aleksander Załęski (Warszawa)
                                  Wojciech Zawadzki (CSSG w Kętrzynie)

Komisja Turystyki wybrana na lata 2008-2012

W listopadzie 2009 r. przewodniczący Komisji Turystyki Kazimierz Rabczuk i jej wiceprzewodniczący Grzegorz Serbakowski powołani zostali w skład Komisji Środowiskowej Zarządu Głównego PTTK.

27  maja 2011 r. dotarła do nas smutna wiadomość: Wandzia Socha nie żyje !

VII KADENCJA /2012 – 2016/

18 kwietnia 2012 r. podczas XXVI Zlotu Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych w Pszczynie wybrano Komisję Turystyki w następującym składzie:

przewodniczący:             Kazimierz Rabczuk (KWP w Krakowie)
wiceprzewodniczący:      Grzegorz Serbakowski (Ostrów Wlkp.)
sekretarz:                        Adam Czystowski (MOSG w Gdańsku)
członkowie Komisji:   Wiesław Kubera (Pszczyna)
                                   Maciej Matoń (Gdańsk)
                                   Zbigniew Sośnicki (Sieradz)
                                   Piotr Spłocharski (KRP Warszawa IV)
                                   Aleksander Załęski (Warszawa)
                                   Wojciech Zawadzki (CSSG w Kętrzynie)

Komisja Turystyki wybrana na lata 2012-2016

 STAŁE OGÓLNOPOLSKIE IMPREZY TURYSTYCZNE

  • Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych (wcześniej: Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych”)

Przedsięwzięcie to ma na celu szkolenie kadry kierowniczej Klubów i Kół PTTK działających w resorcie oraz popularyzację atrakcyjnych turystycznie terenów Polski. Miejsca, w jakich odbywały się dotychczas Zloty Aktywu Turystycznego, to: Białystok, Chełm, Częstochowa, Gdańsk (dwukrotnie), Giżycko, Głuchołazy, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Kartuzy, Kowary, Kraków, Łódź, Międzyzdroje, Opole (dwukrotnie), Ostrów Wielkopolski (dwukrotnie), Piła (dwukrotnie), Płock, Pszczyna, Pułtusk, Sieradz, Szczecin, Szczytno, Tarnów, Wrocław, Zakopane (dwukrotnie). W 2000 r. nazwę Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” zmieniono na Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji, a w 2012 r. na Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych.

Terminarz Zlotów

  • I Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Kraków,
    12-15 marca 1987 r.,
  • II Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Zakopane,
    18-23 kwietnia 1988 r.,
  • III Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Turawa k/Opola,
    12-19 maja 1989 r.,
  • IV Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Szczytno,
    maj 1990 r.,
  • V Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Turawa k/Opola,
    8-13 października 1991 r.,
  • VI Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Zakopane,
    7-12 kwietnia 1992 r.,
  • VII Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Iwkowa k/Tarnowa,
    21-25 kwietnia 1993 r.,
  • VIII Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Przesieka k/Jeleniej Góry,
    21-24 kwietnia 1994 r.,
  • IX Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Zloty Potok k/Częstochowy,
    20-22 kwietnia 1995 r.,
  • X Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Gluchołazy,
    25-28 kwietnia 1996 r.,
  • XI Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Gdańsk,
    23-27 kwietnia 1997 r.,
  • XII Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Zdroisk k/Gorzowa Wlkp.,
    20-23 maja 1998 r.,
  • XIII Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych” – Antonin k/Ostrowa Wlkp.,
    21-24 kwietnia 1999 r.,
  • XIV Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji – Kowary k/Jeleniej Góry,
    5-8 kwietnia 2000 r.,
  • XV Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji –Międzyzdroje,
    24-27 kwietnia 2001 r.,
  • XVI Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji – Chmielno k/Kartuz,
    16-19 kwietnia 2002 r.,
  • XVII Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji – Tuszyn k/Lodzi,
    9-12 kwietnia 2003 r.,
  • XVIII Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji – Wilkasy k/Giżycka,
    5-8 maja 2004 r.,
  • XIX Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji – Sobótka k/Wrocławia,
    20-23 kwietnia 2005 r.,
  • XX Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji – Pila,
    25-29 kwietnia 2006 r.,
  • XXI Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji –Gdańsk,
    25-28 kwietnia 2007 r.,
  • XXII Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji – Pułtusk,
    22-25 kwietnia 2008 r.,
  • XXIII Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji – Chełm,
    22-25 kwietnia 2009 r.,
  • XXIV Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji – Białystok,
    14-17 kwietnia 2010 r.,
  • XXV Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych i administracji –Ostrów Wielkopolski,
    13-16 kwietnia 2011 r.,
  • XXVI Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych – Pszczyna,
    18-21 kwietnia 2012 r.,
  • XXVII Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych – Płock,
    10-13 kwietnia 2013 r.,
  • XXVIII Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych – Sieradz,
    23-26 kwietnia 2014 r.,
  • XXIX Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych – Szczecin,
    15-17 kwietnia 2015 r.,
  • XXX Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych – Piła,
    20-23 kwietnia 2016 r.

 

  • Ogólnopolski Rajd Górski “Szlakami Obrońców Granic”

Celem  tych  rajdów  jest  uczczenie  pamięci  żołnierzy i funkcjonariuszy poległych w ochronie granic państwowych Polski, a przy tym poznawanie piękna przyrody terenów górskich, doskonalenie umiejętności uprawiania turystyki górskiej, pieszej i rowerowej, propagowanie sportów obronnych oraz nabywanie umiejętności orientowania się w trudnym terenie. Pierwszy rajd odbył się w dniach 30 maja — 4 czerwca 1972 r. pod nazwą Ogólnopolski Rajd Bieszczadzki „Szlakami Walk Karpackiej Jednostki WOP”. W 2016 r. odbył się 45 Jubileuszowy Rajd „Szlakami Obrońców Granic”.

  • Ogólnopolski Rajd Górski Służb Mundurowych resortu spraw wewnętrznych (d. Ogólnopolskie Spotkania Turystyczne Policji)

Rekreacja, czynny wypoczynek, podnoszenie sprawności fizycznej oraz integracja środowiska funkcjonariuszy i pracowników cywilnych naszego resortu – to główne cele organizatorów Rajdu. Pomimo nazwy rajdy te są imprezą ogólnodostępną. Od 2011 r. Spotkania odbywają się pod nowym szyldem: Ogólnopolski Rajd Górski Służb Mundurowych resortu spraw wewnętrznych.

  • Spływ Kajakowy Służb Mundurowych resortu SW

Impreza o charakterze ponadregionalnym o nazwie Spływ Kajakowy Policjantów „Szlakiem Brdy” zainicjowana została w 2000 r. przez Mirosławę Wolską z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach. W 2004 r. objęty został honorowym patronatem przez Komisję Turystyki i wszedł na stałe do kalendarza resortowych imprez turystycznych. Spływ – podobnie jak poprzednie imprezy – miał na celu m. in. integrację środowiska policyjnego, poznanie piękna przyrody Borów Tucholskich oraz doskonalenie umiejętności uprawiania turystyki wodnej. W latach 2008-2011 spływ objęty był patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku oraz burmistrza Brus. Po dwuletniej przerwie (2012 2013), dzięki staraniom członka KT Wojciecha Zawadzkiego, spływ reaktywowano. Od 2014 r. organizatorem Spływu jest Pomorski Wojskowy Oddział PTTK w Wałczu.

  • Rajd Motorowy Resortu Spraw Wewnętrznych „Szlakami Powstania Wielkopolskiego”

Zorganizowany z inicjatywy wiceprzewodniczącego KT Grzegorza Serbakowskiego w listopadzie 2014 r. w Ostrowie Wielkopolskim I Rajd Motorowy miał na celu uczczenie pamięci uczestników Powstania Wielkopolskiego poległych w obronie polskości oraz propagowanie zasad bezpieczeństwa w turystyce motorowej. Rok później II Rajd Motorowy odbył się w Nowych Skalmierzycach, a w 2016 r. III Rajd odbędzie się w Krotoszynie.

INNE IMPREZY

  • Centralne Wielodyscyplinowe Zloty Nizinne /1989 - 1994/

Centralne Zloty Nizinne miały stanowić przeciwwagę w stosunku do rajdów górskich. Organizowane były przez najaktywniejsze w tym okresie resortowe Koła PTTK w celu promowania swojego regionu. I Zlot „Pomorze’89” odbył się w dniach 7-15 października 1989 r. w Unieściu, II „Opolszczyzna’91”, w październiku 1991 r. w Turawie k. Opola, III  ,Wał Międzyrzecki’92”, w październiku 1992 r. w Zdroisku k. Gorzowa Wielkopolskiego, IV – „Pomorze’93”, we wrześniu 1993 r. w Białogardzie. Ostatni  V Zlot „Płock’94” odbył się w dniach 27-29 maja 1994 r. w Płocku.

  • Międzynarodowy Policyjny Rajd Górski „Góry Opawskie 1999”

Jedyna międzynarodowa impreza turystyczna zorganizowana przez  Radę ds. Turystyki  wspólnie z Opolską Grupą IPA w dniach 5-9 maja 1999 r. w Jarnołtówku dla uczczenia obchodów 80-1ecia Policji i 75-lecia Korpusu Ochrony Pogranicza. W rajdzie uczestniczyło 90 osób, w tym drużyny z Niemiec i Danii, a jego trasy prowadziły po obu stronach granicy  polskiej i czeskiej.

  • Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Krajoznawczy wiedzy o Powstaniu Wielkopolskimi „Młodzi pamiętają”

Celem konkursu jest wzbogacanie i utrwalanie wiedzy historycznej na temat Powstania Wielkopolskiego. Konkurs składa się z 2 części: eliminacji (w czerwcu) i finału (w listopadzie). W czasie eliminacji uczestnicy konkursu rozwiązują test dotyczący historii Powstania Wielkopolskiego, a także wykazują się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz z zakresu ruchu drogowego. W finale dodatkowo odbywa się konkurs strzelania. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży ze szkół o profilu policyjnym.

 

CZY WIESZ, ŻE …

  • w 1987 r. działało 45 kół i klubów PTTK w Policji oraz 37 w Straży Granicznej; w 2005 r. w obu służbach działało 21 kół, z tego 13 w Policji i 6 w Straży Granicznej oraz 2 kluby turystyczne: przy ZW NSZZ Policjantów w Komendzie Stołecznej Policji i w Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA;
  • w I Seminarium „Turystyka w Resorcie Spraw Wewnętrznych”, które odbyło się w dniach 12-15 marca 1987 w Krakowie uczestniczyły dwie osoby, które do dnia spisania tego opracowania działały w Komisji Turystki. Są to: Grzegorz Serbakowski i Aleksander Załęski;
  • w Komisji nieprzerwanie od 1987 r. do dnia spisania tego opracowania, czyli przez VII kadencji działał Aleksander Załęski;
  • Honorowymi Członkami Komisji Turystyki są:
  • w 1999 r. Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Turystyki” Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki otrzymał Grzegorz Serbakowski,
  • 28 września 2005 r. w gmachu Ministerstwa Kultury Gabriela Lubańska otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • 26 kwietnia 2006 r. podczas XX Zlotu Aktywu Turystycznego w Pile Medal za Zasługi dla Policji nadany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji otrzymała ówczesna przewodnicząca KT Wanda Socha, a Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Turystyki” Ministra Sportu otrzymali: Ewa Malorny, Alojzy Nowak i Aleksander Załęski,
  • 28 czerwca 2008 r. podczas uroczystości zakończenia 37 Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego „Szlakami Obrońców Granic” w Międzygórzu Aleksandrowi Załęskiemu wręczono Odznakę „50 lat w PTTK”,
  • 4 kwietnia 2011 r. z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Zloty Krzyż Zasługi odebrał Aleksander Załęski,
  • 15 kwietnia 2011 r. podczas XXV Zlotu Aktywu Turystycznego w Ostrowie Wlkp. Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Turystyki” Ministra Sportu i Turystyki otrzymali: Andrzej Lewandowski, Andrzej Placek i Józef Wrzeszczyński,
  • 25 czerwca 2011 r. podczas uroczystości zakończenia 40 Rajdu „Szlakami Obrońców Granic” Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Turystyki” Ministra Sportu i Turystyki otrzymali: Krystyna Tomczyńska, Tadeusz Aleksandrzak, Kazimierz PardyakMarian Weksej,
  • w 2011 r. przewodniczący KT Kazimierz Rabczuk otrzymał Złotą Honorową Odznakę PTTK (kwiecień), Zloty Krzyż Zasługi z rąk Premiera Donalda Tuska (lipiec) i Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Turystyki” (październik),
  • 25 września 2012 r. podczas uroczystego otwarcia XX Rajdu w Zakopanem Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Turystyki” otrzymali: Gabriela Lubańska i Piotr Spłocharski.

 

OSOBY DZIAŁAJĄCE W RADZIE DS. TURYSTYKI (KOMISJI TURYSTYKI) W LATACH 1987-2016:

 

ANTKOWIAK Dorota (KSP Warszawa)

BAGIŃSKI Stanisław (KRP Zakopane)

BARTOSIK Arkadiusz (Śląski Oddział SG Racibórz)

BAZAN Andrzej (Morski Oddział SG Gdańsk)

BIELEWSKI Jerzy (KPP Giżycko)

BOJARUN Feliks (MSW)

BOMERSBACH Janusz (KWP Chełm)

BOSSOWSKI Józef (KWP Częstochowa)

CHODAKOWSKI Józef (KWP Radom)

CZECHOWICZ Czesław (KRP Trzcianka)

CZUBARA Krzysztof (KWP Zamość)

CZYSTOWSKI Adam (Morski Oddz. SG Gdańsk)

DRABENT Czesław (KWP Koszalin)

DRWAL Damian (KPP Giżycko)

DUBOWSKI Wiktor (NSZZ Policjantów Koszalin)

DUCIAK Henryk (KRP Wrocław Stare Miasto)

DURKO Grażyna (KWP Chełm)

FABER Andrzej (KWP Kraków)

GOTTER Kazimierz (KWP Lublin)

JACH Grzegorz (KGP Warszawa)

JAZLOWIECKI Władysław (Sekcja Ratownictwa Wodnego Straży Pożarnej Opole)

KALINOWSKI Jacek (KPP Pułtusk)

KARPOWICZ Mirosław (WSPol Szczytno)

KĘPSKA Alicja (MSW)

KOSTRZEWSKI Gerard (KWP Katowice)

KRYGIEŁKA Stanisław (KWP Wałbrzych)

KUBERA Wiesław (KPP Pszczyna)

KUCZYŃSKI Wiesław (MSWiA)

LUBAŃSKA Gabriela (KWP Gorzów Wlkp.)

MAKROCKI Jerzy (Sudecki Oddz. SG Kłodzko)

MALORNY Ewa (KMP Legnica)

MASŁOŃ Andrzej (Centrum Szkolenia SG Kętrzyn)

MATOŃ Maciej (NSZZ Policjantów Sopot)

NOWAK Alojzy (KG SG Warszawa)

NOWICKI Waldemar (CLK KGP Warszawa)

PAWLAK Henryk (KRP Białogard)

PAWŁOWSKA Anna (KWP Wrocław)

PRZYBYSZEWSKI Wojciech (Placówka SG Szczecin)

RABCZUK Kazimierz (KWP Kraków)

RUGAŁA Lech (KWP Poznań)

SERBAKOWSKI Grzegorz (KMP Kalisz)

SMOLAŃSKI Józef (Pomorski Oddz. SG Szczecin)

SOCHA Wanda (KWP Opole)

SOKOŁOWSKI Stanisław (KMP Nowy Sącz)

SOŚNICKI Zbigniew (KPP Sieradz)

SPŁOCHARSKI Piotr (KRP Warszawa IV)

STAŃCZYK Krzysztof (SZZ MSW)

STERNE Maria (KMP Gdańsk)

TOMCZYŃSKA Krystyna (KRP Częstochowa)

WIECZOREK Zdzisław (Szkoła Policji w Pile)

WILUSZ Tadeusz (KWP Tarnów)

WITKOWSKI Witold (MSWiA)

WOŹNIAK Klaudiusz (KPP Ostrów Wlkp.)

WYROŻEMBSKI Kazimierz (MSW)

WYSOCKI Piotr (KWP Piła)

ZAŁĘSKI Aleksander (CLK KGP Warszawa)

ZAWADZKI Wojciech (CS SG Kętrzyn)

ZIOBER Zbigniew (KWP Wrocław)

 

 

XIX Zlot Sobótka 2005


XX Zlot Piła 2006


XXI Zlot Gdańsk 2007


XXI Zlot Gdańsk 2007


XXIII Zlot Chełm 2009


XXIII Zlot Chełm 2009


XXIII Zlot Chełm 2009


XXIII Zlot Chełm 2009


XXIII Zlot Chełm 2009

 
XXIV Zlot Białystok 2010


XXV Zlot Ostrów 2011

 
XXV Zlot Ostrów 2011


XXV Zlot Ostrów 2011


XXVI Pszczyna 2012


XXVII Zlot Płock 2013


XXVII Zlot Płock 2013


XXVII Sieradz 2014


XXVII Sieradz 2014


XXVII Sieradz 2014


XXIX Zlot Szczecin 2015


XXIX Zlot Szczecin 2015


XXIX Zlot Szczecin 2015

Script logo